STATUT

OCHOTNICZEJ STRAŻY POŻARNEJ

W KADZIDŁOWEJ

Statut OSP Kadzidłowa (pobierz PDF)

Załącznik nr 2 do Uchwały nr 2

nadzwyczajnego walnego zebrania członków

Ochotniczej Straży Pożarnej w Kadzidłowej

z dnia 13.04.2024 roku

w sprawie zmiany statutu OSP

Rozdział I

POSTANOWIENIA OGÓLNE

§ 1

  1. Stowarzyszenie nosi nazwę: Ochotnicza Straż Pożarna w Kadzidłowej (zwane w dalszej części statutu „OSP”).

  2. Stowarzyszenie OSP działa na podstawie ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach, ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej, ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, ustawy z dnia 17 grudnia 2021 r. o ochotniczych strażach pożarnych, ustawy z dnia 25 września 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo o stowarzyszeniach oraz niektórych innych ustaw, a także niniejszego statutu.

  3. Stowarzyszenie OSP posiada osobowość prawną.

§ 2

  1. Siedzibą OSP jest remiza: Kadzidłowa 9, 99-150 Grabów, województwo łódzkie, powiat łęczycki.

  2. Terenem działania OSP jest obszar Rzeczypospolitej Polskiej, w szczególności miejscowość będąca jej siedzibą, miejscowości położone w Gminie Grabów oraz w rejonie pomocy wzajemnej.

  3. Dla realizacji celów statutowych OSP może prowadzić działania poza granicami kraju na terenie innych państw, z poszanowaniem tamtejszego prawa.

  4. OSP może być włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

§ 3

  1. OSP przystępuje do stowarzyszenia Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej zwanego dalej „Związkiem” akceptując jego statut.

  2. Postanowienia statutu Związku oraz uchwały jego władz są dla OSP wiążące.

  3. OSP i Związek są jednostkami organizacyjnymi ochrony przeciwpożarowej.

 

§ 4

OSP może mieć sztandar, oraz używać pieczęci, godła strażackiego, mundurów, dystynkcji, odznak i flagi organizacyjnej według wzorów określonych przez Związek.

§ 5

  1. Działalność OSP opiera się na pracy społecznej jej członków, z możliwością prowadzenia działalności gospodarczej, według ogólnych zasad określonych w odrębnych przepisach.

  2. Do prowadzenia swoich spraw OSP może zatrudniać pracowników, w tym swoich członków po uprzednio zawartej umowie.

  3. Dochód uzyskany z działalności gospodarczej służy realizacji celów statutowych i nie może być przeznaczony do podziału między członków OSP.

  4. Dopuszcza się możliwość otrzymywania przez członków zarządu wynagrodzenia      za czynności wykonywane w związku z pełnioną funkcją.

Rozdział II

ZADANIA / CELE I SPOSOBY ICH REALIZACJI

§ 6

Zadaniami i celami OSP są:

  1. Prowadzenie działań ratowniczych, udział w działaniach ratowniczych oraz akcjach ratowniczych, a także udział w działaniach prowadzonych przez inne służby, inspekcje i straże określonych w § 1 ustawy o ochronie przeciwpożarowej i przepisach wykonawczych.

  2. Propagowanie zasad i dobrych praktyk w zakresie ochrony przeciwpożarowej.

  3. Współudział w działaniach zapobiegawczych organizowanych przez samorządy terytorialne.

  4. Udział w akcjach ratowniczych oraz ćwiczeniach organizowanych przez Państwową Straż Pożarną.

  5. Realizowanie zadań w ramach obrony cywilnej.

  6. Wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej i sportu.

  7. Wykonywanie innych zadań wynikających z ustawy prawo o stowarzyszeniach, ustawy o ochronie przeciwpożarowej, ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz niniejszego statutu.

  8. Propagowanie ekologii oraz działanie na rzecz ochrony zwierząt i ochrony środowiska.

  9. Wspomaganie rozwoju wspólnot i społeczności lokalnych.

  10. Reprezentowanie interesów zbiorowych swoich członków wobec organów władzy publicznej.

  11. Działalność na rzecz rozwoju turystyki i krajoznawstwa, w tym organizowanie wycieczek krajoznawczych i obozów szkoleniowo-wypoczynkowych dla dzieci i młodzieży oraz strażaków OSP.

  12. Propagowanie zasad udzielania pierwszej pomocy.

  13. Pomoc ofiarom katastrof, klęsk żywiołowych, konfliktów zbrojnych i wojen.

  14. Działalność na rzecz edukacji, oświaty i wychowania.

  15. Działalność na rzecz dzieci i młodzieży, w tym wypoczynku dzieci i młodzieży.

  16. Działalność na rzecz osób w wieku emerytalnym, osób niepełnosprawnych, osób w trudnej sytuacji życiowej.

  17. Podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwój świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej.

  18. Działalność charytatywna, promocja i organizacja wolontariatu.

  19. Działalność na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijania kontaktów i współpracy między społeczeństwami.

  20. Przeciwdziałanie uzależnieniom i patologiom społecznym.

  21. Działalność na rzecz ochrony i promocji zdrowia.

§ 7

Zadania i cele wymienione w § 6 OSP realizuje przez:

  1. Organizowanie spośród członków OSP posiadających odpowiednie warunki zdrowotne i przeszkolenie, pododdziałów ratowniczych niezbędnych do obsługi posiadanego sprzętu ratowniczego.

  2. Prowadzenie szkolenia pożarniczego przez OSP własnych członków i miejscowej ludności oraz udział w szkoleniu organizowanym przez Państwową Strażą Pożarną.

  3. Organizowanie młodzieżowej drużyny pożarniczej (zwanej dalej „MDP”), dziecięcej drużyny pożarniczej (zwanej dalej „DDP”) i kobiecej drużyny pożarniczej.

  4. Organizowanie zespołów świetlicowych, bibliotek, orkiestry, teatru amatorskiego, chóru, sekcji sportowej oraz innych form pracy społeczno-wychowawczej i kulturalno-oświatowej.

  5. Inicjowanie i organizowanie zawodów sportowych, imprez kulturalnych, edukacyjnych, sportowych, rekreacyjnych, wydarzeń propagujących kulturę fizyczną, ochronę przeciwpożarową, działania charytatywne i wolontariat, kulturę, historię, tradycję narodową, dziedzictwo lokalnej społeczności, turystykę i krajoznawstwo oraz udział w takich działaniach.

  6. Organizowanie zbiórek publicznych oraz pozyskiwanie środków pieniężnych z dotacji, subwencji, składek członkowskich, od osób fizycznych i z innych źródeł.

  7. Prowadzenie innych form działalności mających na celu wykonanie zadań wynikających z ustawy prawo o stowarzyszeniach, ustawy o ochronie przeciwpożarowej, ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, uchwał walnego zebrania członków, uchwał zarządu oraz zawartych umów i porozumień.

  8. Udzielanie wsparcia oraz organizowanie pomocy rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej, a także innym podmiotom, w szczególności finansowej, rzeczowej, informacyjnej.

  9. Działalność z zakresu pierwszej pomocy, w tym udzielenie kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz propagowanie zasad udzielania pierwszej pomocy.

  10. Organizowanie spotkań, prelekcji, sympozjów, konferencji, seminariów, wykładów, szkoleń, warsztatów i innych działań związanych z realizacją celów statutowych OSP.

  11. Wspieranie budowy, rozbudowy, modernizacji infrastruktury służącej społeczności lokalnej.

Rozdział III

CZŁONKOWIE, ICH PRAWA I OBOWIĄZKI

§ 8

Członkowie OSP dzielą się na:

  1. Członków zwyczajnych.

  2. Członków młodzieżowej drużyny pożarniczej.

  3. Członków dziecięcej drużyny pożarniczej.

  4. Członków wspierających.

  5. Członków honorowych.

§ 9

  1. Przyjęcie w poczet członków następuje na podstawie uchwały zarządu OSP po złożeniu przez osobę zainteresowaną pisemnej deklaracji i złożeniu przyrzeczenia.

  2. Od odmowy przyjęcia w poczet członków wydanej przez zarząd OSP zainteresowanemu przysługuje prawo odwołania do walnego zebrania członków OSP, którego uchwała w tym przedmiocie jest ostateczna.

§ 10

  1. Członkami OSP mogą być osoby fizyczne, posiadające obywatelstwo polskie, mające pełną zdolność do czynności prawnych, małoletni za zgodą przedstawicieli ustawowych, gotowi czynnie i w sposób zorganizowany uczestniczyć w ochronie życia, zdrowia i mienia przed pożarami i innymi klęskami żywiołowymi.

  2. Małoletni w wieku 16-18 lat korzystają z czynnego i biernego prawa wyborczego na warunkach ustalonych w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy Prawo o stowarzyszeniach.

§ 11

Członkiem zwyczajnym może być osoba, która aktywnie uczestniczy w wykonywaniu postanowień statutu, opłaca składkę członkowską i złoży przyrzeczenie następującej treści:    „W pełni świadom obowiązków strażaka-ochotnika przyrzekam czynnie uczestniczyć w ochronie przeciwpożarowej, być zdyscyplinowanym członkiem OSP, dbałym o jej godność, ofiarnym i mężnym w ratowaniu życia ludzkiego i mienia. Przyrzekam wiernie służyć Rzeczypospolitej Polskiej”.

§ 12

Członkiem wspierającym może być osoba fizyczna lub prawna współdziałająca w rozwoju OSP, wspomagająca finansowo bądź w innej formie jej działalność. Członek wspierający ma prawo uczestniczyć w walnym zebraniu członków OSP z głosem doradczym bez prawa głosowania i wybieralności, opłacać roczną składkę członkowską w zadeklarowanej przez siebie wysokości, ma prawo korzystania z urządzeń i sprzętu będącego własnością OSP.

  • 13

Członkiem honorowym może być każda osoba fizyczna, bez względu na miejsce zamieszkania, szczególnie zasłużona dla ochrony przeciwpożarowej i OSP. Godność członka honorowego nadaje walne zebranie członków OSP. Członkowie honorowi nie mają obowiązku opłacania składki członkowskiej, mogą natomiast opłacać ją w zadeklarowanej przez siebie wysokości. Nie mają określonych obowiązków, posiadają jedynie prawa.

  • 14

Członkowie zwyczajni i honorowi mają prawo:

  1. Wybierać i być wybierani do władz OSP oraz Związku OSP, z wyjątkiem małoletnich poniżej 16 roku życia.

  2. Uczestniczyć w walnym zebraniu członków OSP z prawem głosu, z wyjątkiem małoletnich poniżej 16 roku życia.

  3. Wysuwać postulaty i wnioski wobec władz OSP.

  4. Korzystać z urządzeń i sprzętu będącego własnością OSP.

  5. Używać umundurowania i odznak.

  • 15

Do obowiązków członka zwyczajnego należy:

  1. Aktywnie uczestniczyć w działalności OSP.

  2. Przestrzegać postanowień niniejszego statutu, regulaminów i uchwał władz OSP oraz Związku OSP.

  3. Brać udział w szkoleniu fachowym.

  4. Dbać o dobre imię OSP i jej mienie.

  5. Regularnie opłacać składki członkowskie, z wyjątkiem małoletnich poniżej 16 roku życia.

  6. W przypadku wyznaczenia przez zarząd OSP do wykonywania zadań operacyjno-technicznych – podnosić poziom wiedzy ratowniczej poprzez udział w szkoleniu prowadzonym przez PSP, uczestniczyć w okresowych badaniach lekarskich na zasadach uregulowanych odrębnymi przepisami.

  • 16

Członkostwo ustaje na skutek:

  1. Dobrowolnego wystąpienia z OSP poprzez złożenie pisemnej rezygnacji.

  2. Wykluczenia przez władze OSP z powodu prowadzenia działalności sprzecznej z postanowieniami niniejszego statutu.

  3. Skreślenia z powodu nieusprawiedliwionego zalegania z opłatą składek członkowskich za okres powyżej 1 roku, pomimo pisemnego upomnienia.

  4. Likwidacji OSP.

  5. Śmierci członka.

  6. Likwidacji osoby prawnej będącej członkiem wspierającym.

  • 17

  1. Wykluczenie z członkostwa następuje na podstawie uchwały zarządu OSP. Od uchwały przysługuje prawo wniesienia odwołania do walnego zebrania członków OSP w terminie 14 dni od dnia powiadomienia o wykluczeniu. Do czasu rozpatrzenia odwołania osoba ta nie korzysta z praw oraz nie wykonuje obowiązków określonych w § 12, § 14 i § 15 niniejszego statutu.

  2. Podjęta decyzja o wykluczeniu z członkostwa przez walne zebranie członków OSP jest ostateczna.

  • 18

Osoba skreślona z listy członków zobowiązana jest zwrócić powierzone jej przedmioty i umundurowanie będące własnością OSP.

  • 19

  1. Zarząd OSP może powołać MDP, DDP podejmując w tej sprawie stosowną uchwałę. MDP i DDP mogą być tworzone również w szkołach oraz w miejscowościach będących siedzibą OSP w porozumieniu z dyrektorem szkoły, przedszkola, względnie z samorządem mieszkańców.

  2. MDP i DDP wchodzą w skład OSP i realizują postanowienia niniejszego statutu.

  3. Członkami MDP – przyjętymi przez zarząd OSP na podstawie złożonej przez nich pisemnej deklaracji – mogą zostać dziewczęta i chłopcy w wieku od 10 do 18 lat, którzy dołączyli pisemną zgodę rodziców/opiekunów ustawowych i złożyli przyrzeczenie.

  4. Członkami DDP – przyjętymi przez zarząd OSP – mogą zostać dziewczęta i chłopcy w wieku do 10 lat, którzy dołączyli pisemną zgodę rodziców/opiekunów ustawowych              i złożyli przyrzeczenie.

  5. Członkowie MDP i DDP mogą uczestniczyć w zgromadzeniu walnego zebrania OSP.

  6. Członkom MDP w wieku od 16 do 18 lat przysługuje bierne i czynne prawo wyborcze.

  7. Członkowie MDP i DDP nie biorą udziału w akcjach ratowniczo-gaśniczych prowadzonych przez OSP.

  • 20

Zasady organizacyjne MDP i DDP określone są na podstawie odrębnych regulaminów działania.

Rozdział IV

WŁADZE STOWARZYSZENIA OSP

  • 21

Władzami OSP są:

  1. Walne zebranie członków.

  2. Zarząd.

  3. Komisja rewizyjna.

WALNE ZEBRANIE CZŁONKÓW

  • 22

  1. Walne zebranie członków jest najwyższą władzą OSP.

  2. Walne zebranie członków OSP może być zwyczajne lub nadzwyczajne.

  3. Walne zebranie członków OSP wybiera spośród siebie 5-9 członków zarządu, 3-5 członków komisji rewizyjnej na okres 5 lat oraz – w przypadku przynależności do Związku OSP – delegatów na Zjazd gminny.

  • 23

Do kompetencji walnego zebrania członków OSP należy:

  1. Rozpatrywanie i zatwierdzenie sprawozdania zarządu i komisji rewizyjnej z ich działalności.

  2. Uchwalenie rocznego planu działalności i budżetu OSP.

  3. Uchwalenie wysokości składki członkowskiej oraz podejmowanie decyzji o jej zmianie.

  4. Podejmowanie uchwał o udzielenie absolutorium dla ustępującego zarządu na wniosek komisji rewizyjnej.

  5. Rozpatrywanie odwołań od decyzji zarządu oraz innych spraw i wniosków zgłoszonych przez członków OSP.

  6. Podejmowanie uchwał o przyjęciu i zmianach statutu oraz rozwiązywaniu OSP.

  7. Podjęcie uchwały o przystąpieniu lub wystąpieniu ze Związku OSP.

  8. Podejmowanie uchwał w sprawach nabycia i zbycia nieruchomości oraz ich obciążeniu, a także o nabyciu i zbyciu środków trwałych.

  9. Podejmowanie uchwał w sprawie przyjęcia zapisu i darowizn.

  10. Nadawanie tytułu członka honorowego OSP.

  11. Wybieranie spośród siebie delegatów w skład władz Związku OSP.

  12. Wyznaczanie pełnomocnika do zawierania umów o pracę oraz umów cywilno-prawnych z członkiem zarządu.

  13. Pełnomocnik będzie powoływany na walnym zebraniu członków OSP lub na potrzeby danego projektu.

  • 24

Z przebiegu walnego zebrania członków OSP sporządza się protokół oraz podjęte na nim uchwały.

  • 25

Zwyczajne walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze członków OSP zwoływane jest raz           na 5 lat, a sprawozdawcze – raz na rok.

  • 26

Zwyczajne walne zebranie członków OSP zwoływane jest przez zarząd, który zawiadamia członków o terminie, miejscu i porządku obrad co najmniej na 7 dni przed terminem zebrania.

  • 27

  1. Do ważności uchwał walnego zebrania członków OSP konieczna jest obecność co najmniej 1/2 ogólnej liczby członków zwyczajnych.

  2. Uchwały walnego zebrania członków OSP zapadają zwykłą większością głosów, za wyjątkiem uchwał dotyczących zmiany statutu bądź rozwiązania OSP, które wymagają większości 2/3 głosów. W razie równości głosów decyduje głos przewodniczącego zebrania.

  • 28

Zarząd w składzie 5-9 osób jest wybierany przez walne zebranie członków OSP i pełni funkcję organu wykonawczego OSP. Zmiany w składzie zarządu są zatwierdzane na walnym zebraniu członków OSP.

  • 29

Wybory do władz OSP odbywają się w drodze głosowania jawnego, chyba że za tajnością wypowie się większość uprawnionych do głosowania.

  • 30

Nadzwyczajne walne zebranie członków OSP zwoływane jest na podstawie uchwały zarządu OSP:

  1. Z własnej inicjatywy.

  2. Na żądanie komisji rewizyjnej OSP.

  3. Na żądanie co najmniej 1/2 liczby członków OSP posiadających prawo głosu.

  4. Na żądanie Związku OSP w przypadku przystąpienia do niego.

  • 31

  1. Nadzwyczajne walne zebranie członków OSP zwoływane jest przez zarząd w terminie 21 dni od dnia podjęcia uchwały lub otrzymania żądania.

  2. Porządek nadzwyczajnego walnego zebrania członków OSP ustala zarząd lub osoby uprawnione do żądania zwołania takiego zebrania.

  3. Nadzwyczajne walne zebranie członków OSP może odwołać członka zarządu lub komisji rewizyjnej przed upływem terminu kadencji władz OSP i powołać w to miejsce innego członka OSP na czas do odbycia zwyczajnego walnego zebrania członków OSP.

  • 32

Uchwały walnego zebrania członków OSP w sprawach nabycia i zbycia nieruchomości           oraz przyjęcia zmiany statutu, rozwiązania OSP są podejmowane większością 2/3 liczby głosów w obecności co najmniej 1/2 ogólnej liczby członków.

  • 33

  1. W razie nie odbycia się walnego zebrania członków OSP w pierwszym terminie z powodu braku wymaganej liczby członków, zarząd jest zobowiązany przed upływem 14 dni zwołać ponownie walne zebranie członków OSP według tego samego porządku obrad.

  2. Walne zebranie członków OSP zwołane w drugim terminie podejmuje uchwały bez względu na liczbę obecnych członków, z wyjątkiem uchwał w sprawach nabycia                i zbycia nieruchomości, rozwiązania OSP, zmian w statucie i wystąpienia ze Związku OSP.

ZARZĄD

  • 34

Zarząd wybiera ze swego grona:

  1. Wiceprezesa – naczelnika.

  2. Wiceprezesa – zastępcę naczelnika.

  3. Członków zarządu OSP, którzy mogą pełnić funkcję gospodarza i kronikarza.

  • 35

  1. Członkiem zarządu nie może być osoba skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.

  2. Zarząd może dokooptować do swego składu nowych członków w miejsce ustępujących w liczbie nieprzekraczającej 1/3 ustalonego składu zarządu. Dokooptowanie wymaga zatwierdzenia na najbliższym walnym zebraniu członków OSP.

  • 36

Do zadań zarządu należy:

  1. Reprezentowanie interesów OSP.

  2. Realizowanie uchwał i wytycznych walnego zebrania członków OSP.

  3. Zwoływanie walnego zebrania członków OSP.

  4. Informowanie sądu rejestrowego i organu nadzorującego o swoim składzie, o miejscu zamieszkania członków, a także o adresie siedziby OSP najpóźniej w ciągu miesiąca od momentu wyboru lub wprowadzenia zmian.

  5. Opracowanie projektów rocznego planu działalności i budżetu OSP oraz składanie sprawozdań z ich wykonania walnemu zebraniu członków OSP.

  6. Występowanie z projektami uchwał do walnego zebrania członków OSP.

  7. Zaciąganie w imieniu OSP zobowiązań finansowych.

  8. Niezwłoczne zawiadomienie sądu rejestrowego i organu nadzorującego o zmianie statutu.

  9. Udzielanie wyjaśnień organowi nadzorującemu oraz udostępnienie do przejrzenia w lokalu OSP dokumentów związanych z jej działalnością.

  10. Przyjmowanie i skreślanie z listy członków OSP.

  11. Przyznawanie wyróżniającym się członkom dyplomów i nagród oraz występowanie z wnioskami o przyznanie odznaczeń i odznak.

  12. Organizowanie MDP, DDP i kobiecych drużyn OSP, zespołów kulturalno-oświatowych i sportowych.

  13. Dokonywanie ocen realizacji przez członków OSP powierzonych im zadań.

  14. Rozstrzyganie sporów między członkami, wynikających z ich przynależności do OSP.

  15. Wykonywanie innych zadań wynikających z postanowień statutu, a nieprzypisanych kompetencjom walnego zebrania członków OSP.

  • 37

Prezes zarządu reprezentuje OSP na zewnątrz, kieruje całokształtem prac zarządu.

  • 38

  1. Posiedzenia zarządu odbywają się według potrzeb, co najmniej jednak raz w kwartale i są zwoływane przez prezesa.

  2. Do ważności uchwał wymagana jest obecność co najmniej 1/2 ogólnej liczby członków zarządu. Uchwały zarządu są podejmowane zwykłą większością głosów. W razie równej liczby głosów rozstrzyga głos przewodniczącego obrad.

  • 39

W sprawach majątkowych OSP reprezentuje dwóch członków zarządu działających łącznie – prezes lub wiceprezes zarządu z drugim wybranym członkiem zarządu.

  • 40

Umowy, akty oraz pełnomocnictwa i dokumenty finansowe podpisuje w imieniu OSP dwóch członków zarządu działających łącznie: prezes i skarbnik, lub wiceprezes i skarbnik, lub prezes              i wiceprezes. W umowach między OSP a członkami jej zarządu oraz w sporach z nim – OSP reprezentuje członek komisji rewizyjnej OSP wskazany w uchwale tej komisji.

  • 41

Naczelnik OSP kieruje jednostką operacyjno-techniczną (JOT) jednoosobowo w formie rozkazów i poleceń. Do naczelnika należy:

  1. Wnioskowanie do zarządu OSP o wyznaczanie spośród członków zwyczajnych OSP składu jednostki operacyjno-technicznej.

  2. Organizowanie i prowadzenie szkolenia pożarniczego członków OSP, MDP, DDP i kobiecych drużyn OSP oraz ludności.

  3. Czuwanie nad przestrzeganiem dyscypliny organizacyjnej przez członków OSP.

  4. Kierowanie przeciwpożarową działalnością zapobiegawczą.

  5. Kierowanie OSP w prowadzanych akcjach ratowniczo-gaśniczych.

  6. Przygotowanie OSP do udziału w obronie cywilnej.

  7. Dysponowanie sprzętem i urządzeniami pożarniczymi OSP oraz nadzorowanie ich prawidłowej eksploatacji i konserwacji.

  8. Opracowanie opinii i wniosków w sprawie stanu ochrony przeciwpożarowej miejscowości oraz wyposażenia OSP w sprzęt techniczny i inne środki.

  • 42

Za wykonywanie zadań operacyjno-technicznych przez członków zwyczajnych OSP naczelnik straży może stosować następujące wyróżnienia:

  1. Pochwałę ustną.

  2. Pochwałę w rozkazie naczelnika straży.

  3. Wystąpienie do zarządu OSP o przyznanie nagrody bądź sporządzenie wniosku o nadanie odznaczenia lub odznaki.

  • 43

Za niewłaściwe wykonywanie zadań operacyjno-technicznych przez członków OSP naczelnik straży może stosować następujące środki dyscyplinarne:

  1. Upomnienie ustne.

  2. Nagana w rozkazie naczelnika straży.

  3. Wystąpienie do zarządu o skreślenie lub zawieszenie w JOT OSP.

  4. Wystąpienie do zarządu o wykluczenie członka z OSP.

  • 44

Zadania dla poszczególnych członków zarządu OSP określa Regulamin Pracy Zarządu.

KOMISJA REWIZYJNA

  • 45

Komisja rewizyjna jest organem kontrolnym OSP i do jej zadań należy:

  1. Przeprowadzenie co najmniej raz w roku kontroli całokształtu działalności statutowej OSP ze szczególnym uwzględnieniem gospodarki finansowej i opłacania składek członkowskich.

  2. Składanie na walnym zebraniu członków OSP sprawozdań z przeprowadzonych kontroli wraz z oceną działalności OSP.

  3. Wnioskowanie o udzielenie absolutorium ustępującemu zarządowi.

  • 46

  1. Komisja rewizyjna wybiera ze swego grona przewodniczącego, zastępcę i sekretarza.

  2. Komisja rewizyjna może dokonać zmian w swoim składzie w liczbie nieprzekraczającej 1/3 ustalonego składu. Zmiany te muszą być zatwierdzone na najbliższym walnym zebraniu członków OSP.

  3. Członkowie komisji rewizyjnej mogą otrzymywać z tytułu pełnienia funkcji zwrot uzasadnionych kosztów lub wynagrodzenie.

  4. Członkowie komisji rewizyjnej mogą brać udział w posiedzeniach zarządu z głosem doradczym.

  • 47

Członkowie komisji rewizyjnej nie mogą:

  1. Być członkami zarządu ani pozostawać z nimi w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu, w stosunku pokrewieństwa, powinowactwa lub podległości służbowej.

  2. Być skazani prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.

Rozdział V

MAJĄTEK I FUNDUSZE OSP

  • 48

Majątek i fundusze OSP powstają z:

  1. Składek członkowskich.

  2. Dotacji, darowizn, subwencji, spadków i zapisów.

  3. Dochodów z majątku oraz imprez.

  4. Fundacji na rzecz pomocy OSP i ofiarności publicznej.

  5. Wpływów z działalności gospodarczej, na którą OSP otrzymała zgodę właściwych organów.

  6. Wpływów z reklam.

  7. Wpływów z instytucji ubezpieczeniowych, o których mowa w ustawie o OSP.

  8. Organizacji kursów, szkoleń, warsztatów.

  9. Wpływów z wynajmu obiektów, pomieszczeń, urządzeń.

  10. Odpisów od podatków przewidzianych prawem.

  11. Tytułu odsetek od środków pieniężnych na rachunkach bankowych lub rachunkach w kasach oszczędnościowo-kredytowych, prowadzonych w związku z wykonywaną działalnością, w tym także odsetek od lokat terminowych oraz innych form oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, tworzonych na tych rachunkach.

  • 49

OSP może prowadzić działalność gospodarczą według ogólnych zasad określonych                        w odrębnych przepisach. Dochód z działalności gospodarczej i uzyskane fundusze OSP służą w całości realizacji celów statutowych i nie mogą być przeznaczane do podziału                    między członków OSP.

  • 50

  1. Sprzęt pożarniczy będący w posiadaniu OSP może być wykorzystywany tylko do realizacji zadań z zakresu ochrony przeciwpożarowej i innych działań na rzecz środowiska.

  2. OSP nie może oddawać pod zastaw ani zbywać sprzętu przeznaczonego do działań ratowniczych stanowiącego jej własność.

  3. W uzasadnionych przypadkach właściwy organ gminy w porozumieniu z Komendantem Powiatowym Państwowej Straży Pożarnej może wyrazić zgodę na zbycie zbędnego sprzętu, o którym mowa w punkcie 2.

  • 51

Zabrania się:

  1. Udzielania pożyczek lub zabezpieczania zobowiązań majątkiem OSP w stosunku do jej członków, członków organów lub pracowników oraz osobom, z którymi członkowie lub pracownicy pozostają w związku małżeńskim albo w stosunku pokrewieństwa                lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia, albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli, zwanym dalej „osobami bliskimi”.

  2. Przekazywania majątku OSP na rzecz jej członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich,                                   w szczególności, jeżeli przekazanie to następuje bezpłatnie lub na warunkach preferencyjnych.

  3. Wykorzystywania majątku OSP na rzecz członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, chyba że               to wykorzystanie bezpośrednio wynika z celu statutowego.

  4. Zakupu na szczególnych zasadach towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą członkowie OSP, członkowie jego organów lub pracownicy oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich lub po cenach wyższych niż rynkowe.

Rozdział VI

ZMIANY STATUTU I ROZWIĄZANIE OSP

  • 52

Zmianę statutu i rozwiązanie OSP uchwala walne zebranie członków OSP większością 2/3 głosów przy obecności co najmniej 1/2 ogólnej liczby członków, z wyjątkiem małoletnich poniżej 16 roku życia.

  • 53

Wniosek o rozwiązanie OSP oraz zmianę statutu może składać zarząd OSP z własnej inicjatywy       lub na zgłoszone mu żądanie co najmniej 1/2 ogólnej liczby członków, z wyjątkiem małoletnich poniżej 16 roku życia.

  • 54

Zawiadomienie członków OSP o terminie walnego zebrania członków OSP, na którym ma być rozpatrywany wniosek w sprawie rozwiązania OSP powinno być doręczone wraz z porządkiem obrad co najmniej 30 dni przed terminem zebrania.

  • 55

W razie rozwiązania OSP walne zebranie członków OSP wyznacza komisję likwidacyjną             w składzie 3 osób. W przypadku niemożności zwołania walnego zebrania członków OSP, komisję likwidacyjną ustala organ rejestrowy.

  • 56

Pozostały po rozwiązaniu majątek, sprzęt i urządzenia przeciwpożarowe będące własnością OSP przechodzą na własność sołectwa Kadzidłowa.