STATUT
OCHOTNICZEJ STRAŻY POŻARNEJ
W KADZIDŁOWEJ
Statut OSP Kadzidłowa (pobierz PDF)
Załącznik nr 2 do Uchwały nr 2
nadzwyczajnego walnego zebrania członków
Ochotniczej Straży Pożarnej w Kadzidłowej
z dnia 13.04.2024 roku
w sprawie zmiany statutu OSP
Rozdział I
POSTANOWIENIA OGÓLNE
§ 1
-
Stowarzyszenie nosi nazwę: Ochotnicza Straż Pożarna w Kadzidłowej (zwane w dalszej części statutu „OSP”).
-
Stowarzyszenie OSP działa na podstawie ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach, ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej, ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, ustawy z dnia 17 grudnia 2021 r. o ochotniczych strażach pożarnych, ustawy z dnia 25 września 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo o stowarzyszeniach oraz niektórych innych ustaw, a także niniejszego statutu.
-
Stowarzyszenie OSP posiada osobowość prawną.
§ 2
-
Siedzibą OSP jest remiza: Kadzidłowa 9, 99-150 Grabów, województwo łódzkie, powiat łęczycki.
-
Terenem działania OSP jest obszar Rzeczypospolitej Polskiej, w szczególności miejscowość będąca jej siedzibą, miejscowości położone w Gminie Grabów oraz w rejonie pomocy wzajemnej.
-
Dla realizacji celów statutowych OSP może prowadzić działania poza granicami kraju na terenie innych państw, z poszanowaniem tamtejszego prawa.
-
OSP może być włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.
§ 3
-
OSP przystępuje do stowarzyszenia Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej zwanego dalej „Związkiem” akceptując jego statut.
-
Postanowienia statutu Związku oraz uchwały jego władz są dla OSP wiążące.
-
OSP i Związek są jednostkami organizacyjnymi ochrony przeciwpożarowej.
§ 4
OSP może mieć sztandar, oraz używać pieczęci, godła strażackiego, mundurów, dystynkcji, odznak i flagi organizacyjnej według wzorów określonych przez Związek.
§ 5
-
Działalność OSP opiera się na pracy społecznej jej członków, z możliwością prowadzenia działalności gospodarczej, według ogólnych zasad określonych w odrębnych przepisach.
-
Do prowadzenia swoich spraw OSP może zatrudniać pracowników, w tym swoich członków po uprzednio zawartej umowie.
-
Dochód uzyskany z działalności gospodarczej służy realizacji celów statutowych i nie może być przeznaczony do podziału między członków OSP.
-
Dopuszcza się możliwość otrzymywania przez członków zarządu wynagrodzenia za czynności wykonywane w związku z pełnioną funkcją.
Rozdział II
ZADANIA / CELE I SPOSOBY ICH REALIZACJI
§ 6
Zadaniami i celami OSP są:
-
Prowadzenie działań ratowniczych, udział w działaniach ratowniczych oraz akcjach ratowniczych, a także udział w działaniach prowadzonych przez inne służby, inspekcje i straże określonych w § 1 ustawy o ochronie przeciwpożarowej i przepisach wykonawczych.
-
Propagowanie zasad i dobrych praktyk w zakresie ochrony przeciwpożarowej.
-
Współudział w działaniach zapobiegawczych organizowanych przez samorządy terytorialne.
-
Udział w akcjach ratowniczych oraz ćwiczeniach organizowanych przez Państwową Straż Pożarną.
-
Realizowanie zadań w ramach obrony cywilnej.
-
Wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej i sportu.
-
Wykonywanie innych zadań wynikających z ustawy prawo o stowarzyszeniach, ustawy o ochronie przeciwpożarowej, ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz niniejszego statutu.
-
Propagowanie ekologii oraz działanie na rzecz ochrony zwierząt i ochrony środowiska.
-
Wspomaganie rozwoju wspólnot i społeczności lokalnych.
-
Reprezentowanie interesów zbiorowych swoich członków wobec organów władzy publicznej.
-
Działalność na rzecz rozwoju turystyki i krajoznawstwa, w tym organizowanie wycieczek krajoznawczych i obozów szkoleniowo-wypoczynkowych dla dzieci i młodzieży oraz strażaków OSP.
-
Propagowanie zasad udzielania pierwszej pomocy.
-
Pomoc ofiarom katastrof, klęsk żywiołowych, konfliktów zbrojnych i wojen.
-
Działalność na rzecz edukacji, oświaty i wychowania.
-
Działalność na rzecz dzieci i młodzieży, w tym wypoczynku dzieci i młodzieży.
-
Działalność na rzecz osób w wieku emerytalnym, osób niepełnosprawnych, osób w trudnej sytuacji życiowej.
-
Podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwój świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej.
-
Działalność charytatywna, promocja i organizacja wolontariatu.
-
Działalność na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijania kontaktów i współpracy między społeczeństwami.
-
Przeciwdziałanie uzależnieniom i patologiom społecznym.
-
Działalność na rzecz ochrony i promocji zdrowia.
§ 7
Zadania i cele wymienione w § 6 OSP realizuje przez:
-
Organizowanie spośród członków OSP posiadających odpowiednie warunki zdrowotne i przeszkolenie, pododdziałów ratowniczych niezbędnych do obsługi posiadanego sprzętu ratowniczego.
-
Prowadzenie szkolenia pożarniczego przez OSP własnych członków i miejscowej ludności oraz udział w szkoleniu organizowanym przez Państwową Strażą Pożarną.
-
Organizowanie młodzieżowej drużyny pożarniczej (zwanej dalej „MDP”), dziecięcej drużyny pożarniczej (zwanej dalej „DDP”) i kobiecej drużyny pożarniczej.
-
Organizowanie zespołów świetlicowych, bibliotek, orkiestry, teatru amatorskiego, chóru, sekcji sportowej oraz innych form pracy społeczno-wychowawczej i kulturalno-oświatowej.
-
Inicjowanie i organizowanie zawodów sportowych, imprez kulturalnych, edukacyjnych, sportowych, rekreacyjnych, wydarzeń propagujących kulturę fizyczną, ochronę przeciwpożarową, działania charytatywne i wolontariat, kulturę, historię, tradycję narodową, dziedzictwo lokalnej społeczności, turystykę i krajoznawstwo oraz udział w takich działaniach.
-
Organizowanie zbiórek publicznych oraz pozyskiwanie środków pieniężnych z dotacji, subwencji, składek członkowskich, od osób fizycznych i z innych źródeł.
-
Prowadzenie innych form działalności mających na celu wykonanie zadań wynikających z ustawy prawo o stowarzyszeniach, ustawy o ochronie przeciwpożarowej, ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, uchwał walnego zebrania członków, uchwał zarządu oraz zawartych umów i porozumień.
-
Udzielanie wsparcia oraz organizowanie pomocy rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej, a także innym podmiotom, w szczególności finansowej, rzeczowej, informacyjnej.
-
Działalność z zakresu pierwszej pomocy, w tym udzielenie kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz propagowanie zasad udzielania pierwszej pomocy.
-
Organizowanie spotkań, prelekcji, sympozjów, konferencji, seminariów, wykładów, szkoleń, warsztatów i innych działań związanych z realizacją celów statutowych OSP.
-
Wspieranie budowy, rozbudowy, modernizacji infrastruktury służącej społeczności lokalnej.
Rozdział III
CZŁONKOWIE, ICH PRAWA I OBOWIĄZKI
§ 8
Członkowie OSP dzielą się na:
-
Członków zwyczajnych.
-
Członków młodzieżowej drużyny pożarniczej.
-
Członków dziecięcej drużyny pożarniczej.
-
Członków wspierających.
-
Członków honorowych.
§ 9
-
Przyjęcie w poczet członków następuje na podstawie uchwały zarządu OSP po złożeniu przez osobę zainteresowaną pisemnej deklaracji i złożeniu przyrzeczenia.
-
Od odmowy przyjęcia w poczet członków wydanej przez zarząd OSP zainteresowanemu przysługuje prawo odwołania do walnego zebrania członków OSP, którego uchwała w tym przedmiocie jest ostateczna.
§ 10
-
Członkami OSP mogą być osoby fizyczne, posiadające obywatelstwo polskie, mające pełną zdolność do czynności prawnych, małoletni za zgodą przedstawicieli ustawowych, gotowi czynnie i w sposób zorganizowany uczestniczyć w ochronie życia, zdrowia i mienia przed pożarami i innymi klęskami żywiołowymi.
-
Małoletni w wieku 16-18 lat korzystają z czynnego i biernego prawa wyborczego na warunkach ustalonych w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy Prawo o stowarzyszeniach.
§ 11
Członkiem zwyczajnym może być osoba, która aktywnie uczestniczy w wykonywaniu postanowień statutu, opłaca składkę członkowską i złoży przyrzeczenie następującej treści: „W pełni świadom obowiązków strażaka-ochotnika przyrzekam czynnie uczestniczyć w ochronie przeciwpożarowej, być zdyscyplinowanym członkiem OSP, dbałym o jej godność, ofiarnym i mężnym w ratowaniu życia ludzkiego i mienia. Przyrzekam wiernie służyć Rzeczypospolitej Polskiej”.
§ 12
Członkiem wspierającym może być osoba fizyczna lub prawna współdziałająca w rozwoju OSP, wspomagająca finansowo bądź w innej formie jej działalność. Członek wspierający ma prawo uczestniczyć w walnym zebraniu członków OSP z głosem doradczym bez prawa głosowania i wybieralności, opłacać roczną składkę członkowską w zadeklarowanej przez siebie wysokości, ma prawo korzystania z urządzeń i sprzętu będącego własnością OSP.
-
13
Członkiem honorowym może być każda osoba fizyczna, bez względu na miejsce zamieszkania, szczególnie zasłużona dla ochrony przeciwpożarowej i OSP. Godność członka honorowego nadaje walne zebranie członków OSP. Członkowie honorowi nie mają obowiązku opłacania składki członkowskiej, mogą natomiast opłacać ją w zadeklarowanej przez siebie wysokości. Nie mają określonych obowiązków, posiadają jedynie prawa.
-
14
Członkowie zwyczajni i honorowi mają prawo:
-
Wybierać i być wybierani do władz OSP oraz Związku OSP, z wyjątkiem małoletnich poniżej 16 roku życia.
-
Uczestniczyć w walnym zebraniu członków OSP z prawem głosu, z wyjątkiem małoletnich poniżej 16 roku życia.
-
Wysuwać postulaty i wnioski wobec władz OSP.
-
Korzystać z urządzeń i sprzętu będącego własnością OSP.
-
Używać umundurowania i odznak.
-
15
Do obowiązków członka zwyczajnego należy:
-
Aktywnie uczestniczyć w działalności OSP.
-
Przestrzegać postanowień niniejszego statutu, regulaminów i uchwał władz OSP oraz Związku OSP.
-
Brać udział w szkoleniu fachowym.
-
Dbać o dobre imię OSP i jej mienie.
-
Regularnie opłacać składki członkowskie, z wyjątkiem małoletnich poniżej 16 roku życia.
-
W przypadku wyznaczenia przez zarząd OSP do wykonywania zadań operacyjno-technicznych – podnosić poziom wiedzy ratowniczej poprzez udział w szkoleniu prowadzonym przez PSP, uczestniczyć w okresowych badaniach lekarskich na zasadach uregulowanych odrębnymi przepisami.
-
16
Członkostwo ustaje na skutek:
-
Dobrowolnego wystąpienia z OSP poprzez złożenie pisemnej rezygnacji.
-
Wykluczenia przez władze OSP z powodu prowadzenia działalności sprzecznej z postanowieniami niniejszego statutu.
-
Skreślenia z powodu nieusprawiedliwionego zalegania z opłatą składek członkowskich za okres powyżej 1 roku, pomimo pisemnego upomnienia.
-
Likwidacji OSP.
-
Śmierci członka.
-
Likwidacji osoby prawnej będącej członkiem wspierającym.
-
17
-
Wykluczenie z członkostwa następuje na podstawie uchwały zarządu OSP. Od uchwały przysługuje prawo wniesienia odwołania do walnego zebrania członków OSP w terminie 14 dni od dnia powiadomienia o wykluczeniu. Do czasu rozpatrzenia odwołania osoba ta nie korzysta z praw oraz nie wykonuje obowiązków określonych w § 12, § 14 i § 15 niniejszego statutu.
-
Podjęta decyzja o wykluczeniu z członkostwa przez walne zebranie członków OSP jest ostateczna.
-
18
Osoba skreślona z listy członków zobowiązana jest zwrócić powierzone jej przedmioty i umundurowanie będące własnością OSP.
-
19
-
Zarząd OSP może powołać MDP, DDP podejmując w tej sprawie stosowną uchwałę. MDP i DDP mogą być tworzone również w szkołach oraz w miejscowościach będących siedzibą OSP w porozumieniu z dyrektorem szkoły, przedszkola, względnie z samorządem mieszkańców.
-
MDP i DDP wchodzą w skład OSP i realizują postanowienia niniejszego statutu.
-
Członkami MDP – przyjętymi przez zarząd OSP na podstawie złożonej przez nich pisemnej deklaracji – mogą zostać dziewczęta i chłopcy w wieku od 10 do 18 lat, którzy dołączyli pisemną zgodę rodziców/opiekunów ustawowych i złożyli przyrzeczenie.
-
Członkami DDP – przyjętymi przez zarząd OSP – mogą zostać dziewczęta i chłopcy w wieku do 10 lat, którzy dołączyli pisemną zgodę rodziców/opiekunów ustawowych i złożyli przyrzeczenie.
-
Członkowie MDP i DDP mogą uczestniczyć w zgromadzeniu walnego zebrania OSP.
-
Członkom MDP w wieku od 16 do 18 lat przysługuje bierne i czynne prawo wyborcze.
-
Członkowie MDP i DDP nie biorą udziału w akcjach ratowniczo-gaśniczych prowadzonych przez OSP.
-
20
Zasady organizacyjne MDP i DDP określone są na podstawie odrębnych regulaminów działania.
Rozdział IV
WŁADZE STOWARZYSZENIA OSP
-
21
Władzami OSP są:
-
Walne zebranie członków.
-
Zarząd.
-
Komisja rewizyjna.
WALNE ZEBRANIE CZŁONKÓW
-
22
-
Walne zebranie członków jest najwyższą władzą OSP.
-
Walne zebranie członków OSP może być zwyczajne lub nadzwyczajne.
-
Walne zebranie członków OSP wybiera spośród siebie 5-9 członków zarządu, 3-5 członków komisji rewizyjnej na okres 5 lat oraz – w przypadku przynależności do Związku OSP – delegatów na Zjazd gminny.
-
23
Do kompetencji walnego zebrania członków OSP należy:
-
Rozpatrywanie i zatwierdzenie sprawozdania zarządu i komisji rewizyjnej z ich działalności.
-
Uchwalenie rocznego planu działalności i budżetu OSP.
-
Uchwalenie wysokości składki członkowskiej oraz podejmowanie decyzji o jej zmianie.
-
Podejmowanie uchwał o udzielenie absolutorium dla ustępującego zarządu na wniosek komisji rewizyjnej.
-
Rozpatrywanie odwołań od decyzji zarządu oraz innych spraw i wniosków zgłoszonych przez członków OSP.
-
Podejmowanie uchwał o przyjęciu i zmianach statutu oraz rozwiązywaniu OSP.
-
Podjęcie uchwały o przystąpieniu lub wystąpieniu ze Związku OSP.
-
Podejmowanie uchwał w sprawach nabycia i zbycia nieruchomości oraz ich obciążeniu, a także o nabyciu i zbyciu środków trwałych.
-
Podejmowanie uchwał w sprawie przyjęcia zapisu i darowizn.
-
Nadawanie tytułu członka honorowego OSP.
-
Wybieranie spośród siebie delegatów w skład władz Związku OSP.
-
Wyznaczanie pełnomocnika do zawierania umów o pracę oraz umów cywilno-prawnych z członkiem zarządu.
-
Pełnomocnik będzie powoływany na walnym zebraniu członków OSP lub na potrzeby danego projektu.
-
24
Z przebiegu walnego zebrania członków OSP sporządza się protokół oraz podjęte na nim uchwały.
-
25
Zwyczajne walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze członków OSP zwoływane jest raz na 5 lat, a sprawozdawcze – raz na rok.
-
26
Zwyczajne walne zebranie członków OSP zwoływane jest przez zarząd, który zawiadamia członków o terminie, miejscu i porządku obrad co najmniej na 7 dni przed terminem zebrania.
-
27
-
Do ważności uchwał walnego zebrania członków OSP konieczna jest obecność co najmniej 1/2 ogólnej liczby członków zwyczajnych.
-
Uchwały walnego zebrania członków OSP zapadają zwykłą większością głosów, za wyjątkiem uchwał dotyczących zmiany statutu bądź rozwiązania OSP, które wymagają większości 2/3 głosów. W razie równości głosów decyduje głos przewodniczącego zebrania.
-
28
Zarząd w składzie 5-9 osób jest wybierany przez walne zebranie członków OSP i pełni funkcję organu wykonawczego OSP. Zmiany w składzie zarządu są zatwierdzane na walnym zebraniu członków OSP.
-
29
Wybory do władz OSP odbywają się w drodze głosowania jawnego, chyba że za tajnością wypowie się większość uprawnionych do głosowania.
-
30
Nadzwyczajne walne zebranie członków OSP zwoływane jest na podstawie uchwały zarządu OSP:
-
Z własnej inicjatywy.
-
Na żądanie komisji rewizyjnej OSP.
-
Na żądanie co najmniej 1/2 liczby członków OSP posiadających prawo głosu.
-
Na żądanie Związku OSP w przypadku przystąpienia do niego.
-
31
-
Nadzwyczajne walne zebranie członków OSP zwoływane jest przez zarząd w terminie 21 dni od dnia podjęcia uchwały lub otrzymania żądania.
-
Porządek nadzwyczajnego walnego zebrania członków OSP ustala zarząd lub osoby uprawnione do żądania zwołania takiego zebrania.
-
Nadzwyczajne walne zebranie członków OSP może odwołać członka zarządu lub komisji rewizyjnej przed upływem terminu kadencji władz OSP i powołać w to miejsce innego członka OSP na czas do odbycia zwyczajnego walnego zebrania członków OSP.
-
32
Uchwały walnego zebrania członków OSP w sprawach nabycia i zbycia nieruchomości oraz przyjęcia zmiany statutu, rozwiązania OSP są podejmowane większością 2/3 liczby głosów w obecności co najmniej 1/2 ogólnej liczby członków.
-
33
-
W razie nie odbycia się walnego zebrania członków OSP w pierwszym terminie z powodu braku wymaganej liczby członków, zarząd jest zobowiązany przed upływem 14 dni zwołać ponownie walne zebranie członków OSP według tego samego porządku obrad.
-
Walne zebranie członków OSP zwołane w drugim terminie podejmuje uchwały bez względu na liczbę obecnych członków, z wyjątkiem uchwał w sprawach nabycia i zbycia nieruchomości, rozwiązania OSP, zmian w statucie i wystąpienia ze Związku OSP.
ZARZĄD
-
34
Zarząd wybiera ze swego grona:
-
Wiceprezesa – naczelnika.
-
Wiceprezesa – zastępcę naczelnika.
-
Członków zarządu OSP, którzy mogą pełnić funkcję gospodarza i kronikarza.
-
35
-
Członkiem zarządu nie może być osoba skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.
-
Zarząd może dokooptować do swego składu nowych członków w miejsce ustępujących w liczbie nieprzekraczającej 1/3 ustalonego składu zarządu. Dokooptowanie wymaga zatwierdzenia na najbliższym walnym zebraniu członków OSP.
-
36
Do zadań zarządu należy:
-
Reprezentowanie interesów OSP.
-
Realizowanie uchwał i wytycznych walnego zebrania członków OSP.
-
Zwoływanie walnego zebrania członków OSP.
-
Informowanie sądu rejestrowego i organu nadzorującego o swoim składzie, o miejscu zamieszkania członków, a także o adresie siedziby OSP najpóźniej w ciągu miesiąca od momentu wyboru lub wprowadzenia zmian.
-
Opracowanie projektów rocznego planu działalności i budżetu OSP oraz składanie sprawozdań z ich wykonania walnemu zebraniu członków OSP.
-
Występowanie z projektami uchwał do walnego zebrania członków OSP.
-
Zaciąganie w imieniu OSP zobowiązań finansowych.
-
Niezwłoczne zawiadomienie sądu rejestrowego i organu nadzorującego o zmianie statutu.
-
Udzielanie wyjaśnień organowi nadzorującemu oraz udostępnienie do przejrzenia w lokalu OSP dokumentów związanych z jej działalnością.
-
Przyjmowanie i skreślanie z listy członków OSP.
-
Przyznawanie wyróżniającym się członkom dyplomów i nagród oraz występowanie z wnioskami o przyznanie odznaczeń i odznak.
-
Organizowanie MDP, DDP i kobiecych drużyn OSP, zespołów kulturalno-oświatowych i sportowych.
-
Dokonywanie ocen realizacji przez członków OSP powierzonych im zadań.
-
Rozstrzyganie sporów między członkami, wynikających z ich przynależności do OSP.
-
Wykonywanie innych zadań wynikających z postanowień statutu, a nieprzypisanych kompetencjom walnego zebrania członków OSP.
-
37
Prezes zarządu reprezentuje OSP na zewnątrz, kieruje całokształtem prac zarządu.
-
38
-
Posiedzenia zarządu odbywają się według potrzeb, co najmniej jednak raz w kwartale i są zwoływane przez prezesa.
-
Do ważności uchwał wymagana jest obecność co najmniej 1/2 ogólnej liczby członków zarządu. Uchwały zarządu są podejmowane zwykłą większością głosów. W razie równej liczby głosów rozstrzyga głos przewodniczącego obrad.
-
39
W sprawach majątkowych OSP reprezentuje dwóch członków zarządu działających łącznie – prezes lub wiceprezes zarządu z drugim wybranym członkiem zarządu.
-
40
Umowy, akty oraz pełnomocnictwa i dokumenty finansowe podpisuje w imieniu OSP dwóch członków zarządu działających łącznie: prezes i skarbnik, lub wiceprezes i skarbnik, lub prezes i wiceprezes. W umowach między OSP a członkami jej zarządu oraz w sporach z nim – OSP reprezentuje członek komisji rewizyjnej OSP wskazany w uchwale tej komisji.
-
41
Naczelnik OSP kieruje jednostką operacyjno-techniczną (JOT) jednoosobowo w formie rozkazów i poleceń. Do naczelnika należy:
-
Wnioskowanie do zarządu OSP o wyznaczanie spośród członków zwyczajnych OSP składu jednostki operacyjno-technicznej.
-
Organizowanie i prowadzenie szkolenia pożarniczego członków OSP, MDP, DDP i kobiecych drużyn OSP oraz ludności.
-
Czuwanie nad przestrzeganiem dyscypliny organizacyjnej przez członków OSP.
-
Kierowanie przeciwpożarową działalnością zapobiegawczą.
-
Kierowanie OSP w prowadzanych akcjach ratowniczo-gaśniczych.
-
Przygotowanie OSP do udziału w obronie cywilnej.
-
Dysponowanie sprzętem i urządzeniami pożarniczymi OSP oraz nadzorowanie ich prawidłowej eksploatacji i konserwacji.
-
Opracowanie opinii i wniosków w sprawie stanu ochrony przeciwpożarowej miejscowości oraz wyposażenia OSP w sprzęt techniczny i inne środki.
-
42
Za wykonywanie zadań operacyjno-technicznych przez członków zwyczajnych OSP naczelnik straży może stosować następujące wyróżnienia:
-
Pochwałę ustną.
-
Pochwałę w rozkazie naczelnika straży.
-
Wystąpienie do zarządu OSP o przyznanie nagrody bądź sporządzenie wniosku o nadanie odznaczenia lub odznaki.
-
43
Za niewłaściwe wykonywanie zadań operacyjno-technicznych przez członków OSP naczelnik straży może stosować następujące środki dyscyplinarne:
-
Upomnienie ustne.
-
Nagana w rozkazie naczelnika straży.
-
Wystąpienie do zarządu o skreślenie lub zawieszenie w JOT OSP.
-
Wystąpienie do zarządu o wykluczenie członka z OSP.
-
44
Zadania dla poszczególnych członków zarządu OSP określa Regulamin Pracy Zarządu.
KOMISJA REWIZYJNA
-
45
Komisja rewizyjna jest organem kontrolnym OSP i do jej zadań należy:
-
Przeprowadzenie co najmniej raz w roku kontroli całokształtu działalności statutowej OSP ze szczególnym uwzględnieniem gospodarki finansowej i opłacania składek członkowskich.
-
Składanie na walnym zebraniu członków OSP sprawozdań z przeprowadzonych kontroli wraz z oceną działalności OSP.
-
Wnioskowanie o udzielenie absolutorium ustępującemu zarządowi.
-
46
-
Komisja rewizyjna wybiera ze swego grona przewodniczącego, zastępcę i sekretarza.
-
Komisja rewizyjna może dokonać zmian w swoim składzie w liczbie nieprzekraczającej 1/3 ustalonego składu. Zmiany te muszą być zatwierdzone na najbliższym walnym zebraniu członków OSP.
-
Członkowie komisji rewizyjnej mogą otrzymywać z tytułu pełnienia funkcji zwrot uzasadnionych kosztów lub wynagrodzenie.
-
Członkowie komisji rewizyjnej mogą brać udział w posiedzeniach zarządu z głosem doradczym.
-
47
Członkowie komisji rewizyjnej nie mogą:
-
Być członkami zarządu ani pozostawać z nimi w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu, w stosunku pokrewieństwa, powinowactwa lub podległości służbowej.
-
Być skazani prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.
Rozdział V
MAJĄTEK I FUNDUSZE OSP
-
48
Majątek i fundusze OSP powstają z:
-
Składek członkowskich.
-
Dotacji, darowizn, subwencji, spadków i zapisów.
-
Dochodów z majątku oraz imprez.
-
Fundacji na rzecz pomocy OSP i ofiarności publicznej.
-
Wpływów z działalności gospodarczej, na którą OSP otrzymała zgodę właściwych organów.
-
Wpływów z reklam.
-
Wpływów z instytucji ubezpieczeniowych, o których mowa w ustawie o OSP.
-
Organizacji kursów, szkoleń, warsztatów.
-
Wpływów z wynajmu obiektów, pomieszczeń, urządzeń.
-
Odpisów od podatków przewidzianych prawem.
-
Tytułu odsetek od środków pieniężnych na rachunkach bankowych lub rachunkach w kasach oszczędnościowo-kredytowych, prowadzonych w związku z wykonywaną działalnością, w tym także odsetek od lokat terminowych oraz innych form oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, tworzonych na tych rachunkach.
-
49
OSP może prowadzić działalność gospodarczą według ogólnych zasad określonych w odrębnych przepisach. Dochód z działalności gospodarczej i uzyskane fundusze OSP służą w całości realizacji celów statutowych i nie mogą być przeznaczane do podziału między członków OSP.
-
50
-
Sprzęt pożarniczy będący w posiadaniu OSP może być wykorzystywany tylko do realizacji zadań z zakresu ochrony przeciwpożarowej i innych działań na rzecz środowiska.
-
OSP nie może oddawać pod zastaw ani zbywać sprzętu przeznaczonego do działań ratowniczych stanowiącego jej własność.
-
W uzasadnionych przypadkach właściwy organ gminy w porozumieniu z Komendantem Powiatowym Państwowej Straży Pożarnej może wyrazić zgodę na zbycie zbędnego sprzętu, o którym mowa w punkcie 2.
-
51
Zabrania się:
-
Udzielania pożyczek lub zabezpieczania zobowiązań majątkiem OSP w stosunku do jej członków, członków organów lub pracowników oraz osobom, z którymi członkowie lub pracownicy pozostają w związku małżeńskim albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia, albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli, zwanym dalej „osobami bliskimi”.
-
Przekazywania majątku OSP na rzecz jej członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności, jeżeli przekazanie to następuje bezpłatnie lub na warunkach preferencyjnych.
-
Wykorzystywania majątku OSP na rzecz członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, chyba że to wykorzystanie bezpośrednio wynika z celu statutowego.
-
Zakupu na szczególnych zasadach towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą członkowie OSP, członkowie jego organów lub pracownicy oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich lub po cenach wyższych niż rynkowe.
Rozdział VI
ZMIANY STATUTU I ROZWIĄZANIE OSP
-
52
Zmianę statutu i rozwiązanie OSP uchwala walne zebranie członków OSP większością 2/3 głosów przy obecności co najmniej 1/2 ogólnej liczby członków, z wyjątkiem małoletnich poniżej 16 roku życia.
-
53
Wniosek o rozwiązanie OSP oraz zmianę statutu może składać zarząd OSP z własnej inicjatywy lub na zgłoszone mu żądanie co najmniej 1/2 ogólnej liczby członków, z wyjątkiem małoletnich poniżej 16 roku życia.
-
54
Zawiadomienie członków OSP o terminie walnego zebrania członków OSP, na którym ma być rozpatrywany wniosek w sprawie rozwiązania OSP powinno być doręczone wraz z porządkiem obrad co najmniej 30 dni przed terminem zebrania.
-
55
W razie rozwiązania OSP walne zebranie członków OSP wyznacza komisję likwidacyjną w składzie 3 osób. W przypadku niemożności zwołania walnego zebrania członków OSP, komisję likwidacyjną ustala organ rejestrowy.
-
56